bitki
Sponsorlu Bağlantı
ŞİFALI BİTKİLER
SAĞLIK
GüZELLİK VE BAKIM
GOOGLE
FACEBOOK
INSTAGRAM
TWITTER
TUMBLR
Sosyal Paylaşım Siteleri
Güncel Konular
Facebook Bilgileri
Twitter Bilgileri
Instagram Bilgileri
Tumblr Bilgileri
Hadi Beğeniver Gari
Destekleyenler
Yandex.Metrica
Tarih: 13-01-2020, 00:09
Kategori: bitki
Brokoli'nin Faydaları Nelerdir?
Brokoli'nin Faydaları Nelerdir?
Brokoli lahana ailesinden brassica oleracea türüne ait bir bitkidir. Büyük çiçek başları bulunan brokoli yeşil renkte ve kalın bir saptan ayrılan ağaç benzeri görünümündedir. Calabrese Brokoli, Çimlenme Brokili ve Mor Karnıbahar olmak üzere 3 çeşit olup en sık kullanılan ise Calabrese Brokoli'dir. Brokoli tüketilirken pişirmek hafif şekilde kızartmak veya salata içerisinde çiğ olarak yenilmesi şeklinde tercih edilebilir.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 23-03-2017, 21:48
Kategori: saglik / bitki
Brokolinin faydaları
Brokoli neye iyi gelir?
Lahanagiller familyasından olan brokoli İtalya ile özdeşleşmiş ve o bölgede daha çok yetişen bir sebzedir. Brokoli 1900'lü yıllarda dünya tarafından tanınmış ve yayılmıştır. Günümüzde ise brokoli çok popüler bir sebze olmasa da faydalı olduğundan birçok evin mutfağına girmektedir. Bu yazımda sizlere brokolinin besin değerlerinden ve faydalarından bahsetmek istiyorum.

Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 22-03-2017, 21:21
Kategori: saglik / bitki
Diş ağrısının doğal tedavisi
Diş ağrısını kesmenin en etkili yolu
Diş ağrısı hepimiz için tam bir kabustur. Hayatımızda hiç yaşamak istemeyeceğimiz an'lar nedir? diye sorsalar, listenin başlarında diş ağrısı gelir. Fakat dişlerimize yeterli bakımı yapmazsak hepimizin karşılaşacağı hazin son diş çürükleri ve bununla beraber seyreden diş ağrılarıdır. Bu yazımda sizlere doktorları bile şaşırtan mucizevi karışım ile diş ağrılarına nasıl son verebileceğimizi anlatmak istiyorum.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 19-03-2017, 18:42
Kategori: saglik / bitki
Kadınsal hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal antibiyotik
Kadınlar için doğal antibiyotik tarifi
Kadınlar erkeklere oranla daha karmaşık bir vücut sistemine sahip oldukları için daha fazla hastalık sayısı olduğundan daha çok hastalanabiliyorlar. Son zamanlarda ülkemizde yeni çıkan kanunla birlikte Antibiyotik kullanımını düşürmek amacıyla doktorların test uygulamadan antibiyotik yazması yasaklandı. Bu yazımda sizlere evde hazırlayabileceğiniz ve kadınsal hastalıklar için kullanabileceğiniz doğal bir antibiyotik tarifi vermek istiyorum.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 11-03-2017, 10:06
Kategori: bitki
Salep Nedir? Salebin Faydaları Nelerdir?
Evde Salep Nasıl Yapılır?
Salep ülkemizde de yetişen yabani orkide türlerinin toprak altı yumruk kısmından elde edilen bir içecek maddesidir. Bitki kökünde iki tane yumru biçimde dik, silindir şeklinde bulunur. Bitkinin çiçeklerinin görünümü başak veya salkım şeklinde olmaktadır. Genellikle ülkemizde Bucak (Burdur), Kastamonu, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Bitlis bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizdeki sahlep ticaretinin merkezi %90 oranı ile Burdur'un Bucak ilçesi diyebiliriz.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 10-03-2017, 21:44
Kategori: saglik / bitki
Harnup Balının Faydaları Nelerdir?
Keçiboynuzu Balının Faydaları
Keçiboynuzu ağacı ülkemizde Neredeyse her yerde yetişen bir ağaç cinsidir. Keçiboynuzu meyvesi gerek dalından koparıldığı gibi yenildiğinde gerekse pekmez yapıldığında sağlığa sayısız faydası olan bir nimettir. Daha önceki bir yazımda size keçiboynuzunun faydalarından bahsetmiştim bu yazımda ise keçiboynuzu balının faydalarından bahsetmek istiyorum.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 7-03-2017, 00:35
Kategori: bitki
Maydanoz'un Faydaları Nelerdir?
Maydanoz Limon Kürü Nasıl Hazırlanır? Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır? Maydanoz yeşil renginin yanında tadı ve aroması ile yemeklerde, salatalarda vazgeçemediğimiz otsu bir bitkidir. Maydanozun birçok çeşidi bulunmasına rağmen ülkemizde genellikle tek bir türü bilinmekte ve kullanılmaktadır. 2000 yıllık bir geçmişi olan maydanoz Yunanlılar tarafından kutsal ve iyileştirici şifa bitkisi olarak kullanılmıştır. Romalılar döneminde ise yemekleri süslemek ve garnitür olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 11-01-2017, 21:21
Kategori: saglik / bitki
Evde pastil yapımı
Evde pastil nasıl yapılır?
Bu sene kış aylarının zor şartlarla geçmesi sebebiyle ülkemizde bir salgın baş gösterdi. Bu salgının soğuk algınlığından başlayarak tedbir alınmadığı zaman daha ileri aşamaya giderek hastanelik ettiğini biliyoruz. Bu yazımda sizlere soğuk algınlığı başlangıcında kullandığımız boğaz ve solunum yollarımızı rahatlatan pastilin evde nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 17-12-2016, 21:27
Kategori: bitki
Sığla Yağının Faydaları Nelerdir?
Sığla Yağı Nasıl Kullanılır? Sığla Yağı Nasıl Yapılır?
Sığla ağacı halk arasında günlük ağacı ve amber ağacı olarak da isimlendirilmektedir. Sığla ağacının Latince ismi de Luquidambar olup, Arapça'daki amber isminden türetilmiş, hoş kokulu anlamındadır. Sığla ağacının değişik türleri mevcut olup bu türler Çin, Tayvan ve Amerika'da yetişmektedir. Bunlar içerisinde en değerlisi ülkemizde yetişen Anadolu sığla ağacıdır.
Devamı
  • Yorumlar: 0
Tarih: 21-11-2016, 23:17
Kategori: bitki
Kanola Yağı Nedir?
Kanola Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Kanola yağı kolza bitkisinden üretilmektedir. Kolza Kanada'da geliştirilen bir bitki olup Kanola yağı da Kanada'da bulunmuştur. Kanola ismi (Canola- Canada oil low acid) isminden türetilmiştir. Kolza bitkisi erüsik asit ve glukosinolat maddelerini içermekte olup, bu maddeler ise canlılar için zararlıdır. 1950'li yıllardan önce sadece makina yağı olarak kullanılmaktaydı.
Devamı
  • Yorumlar: 0